Francouzský buldoček

FRANCOUZSKÝ BULDOČEK

Francouzský buldoček je pes malého vzrůstu. Má veselou, stabilní, nekomplikovanou povahu, k hraní ho není třeba dlouho pobízet a velmi rád se mazlí. Je velmi družný a společenský. Nedělá rozdíly mezi jednotlivými členy rodiny, je vhodný i k dětem či starším lidem.Francouzský buldoček je pes pro každého, kdo má zájem a dobrého společenského psa. Jeho přátelská nekomplikovaná povaha, vyrovnanost a spolehlivost ve vztahu k lidem (i cizím) ho k této roli přímo předurčuje. Toto plemeno nedělá velké rozdíly mezi jednotlivými členy rodiny. Pozornost je pozornost - bez té prostě nemůže existovat. Má vynikající vztah k dětem. Díky své trpělivosti, vyrovnanosti a posunutému prahu bolesti snese od dětí i malé nehody (nechtěné šlápnutí na nohu apod.) Pokud s nimi nemá špatnou zkušenost, děti vysloveně vyhledává. Snadno si zvykne i na kočky a jiné domácí mazlíčky. K jiným psům je obvykle přátelský. Buldoček, ač není žádný velký sportovec, má rád divoké hry, házení míčku a veškeré aktivity, které mu jeho páníček připraví. Toto plemeno velmi málo štěká, což jistě ocení vaši sousedé, bydlíte-li např. v panelovém domě. Buldoček je skutečně „malý velký pes", který v sobě spojuje to nejlepší z molossů a teriérů. Francouzský buldoček je bonviván a požitkář. Nic příjemného mu není cizí. Miluje hraní, procházky, rád se mazlí, i na sebevětším gauči dokáže zaujmout takovou polohu, že už se na něj nikdo nevejde. Rád si pohoví páníčkovi na klíně, a když páníček nemá čas, usedne klidně i na klín návštěvě (už proto, aby viděl na stůl).

 

PRO KOHO SE HODÍ

Buldoček je vhodný pro lidi, kterým učarovala velká dogovitá plemena, ale na jejich držení nemají dostatek financí, prostoru, fyzických sil či kynologických zkušeností. Buldoček může být také vhodnou volbou pro pány, pro které by byla procházka s jorkšírem nebo bišonkem ostudou. Malý, ale svalnatý buldoček pro ně bude jistě vhodným kompromisem mezi jejich a např. manželčinou představou o psu. Lze říci, že francouzský buldoček je vhodný pro začátečníky. Při správném vedení nebývají s představiteli tohoto plemene problémy. Majitel francouzského buldočka musí být velmi trpělivý, velkorysý a musí brát ohled na specifickou buldočí standardpovahy. Toto plemene není náročné na prostor, perfektně se hodí i do velmi malého bytu.

 

VÝCHOVA

Francouzský buldoček se obecně vychovává snadno, a to i přes určitou míru tvrdohlavosti, typickou pro všechna buldočí plemena. Výchova musí být láskyplná, citlivá, ale důsledná. Buldoček je velmi vynalézavý a svoje zájmy často prosazuje velmi originálně. Dokáže tak velmi dobře bavit přihlížející, jeho pán se tím však nesmí nechat ošálit a měl by dbát na dodržování pravidel. Buldoček, pokud je například neúnavně vyháněn ze zapovězeného křesla, zpravidla velmi rychle rezignuje. Pohodlí a život bez zbytečných problémů jsou pro tohoto psa dvě velmi důležité věci. Při výchově je třeba zavrhnout veškeré násilí. Necitlivě a tvrdě vedený buldoček ztratí důvěru v majitele, odtáhne se od něho, nebo se mu bude dokonce vyhýbat. Psa je potřeba motivovat a nadšeně chválit žádoucí chování. Jako trest často postačí změna intonace hlasu. Plácnutí novinami je již těžkým kárným prostředkem, kterým je třeba šetřit.

 

CO POTŘEBUJE

Francouzský buldoček vyžaduje velmi úzký kontakt s lidmi. Rozhodně se nehodí do kotce, je to vysloveně „interiérové plemeno". Bez každodenního sociálního kontaktu se plně nerozvinou jeho povahové vlohy. Buldoček je velmi skladný, proto ho lze brát všude sebou. Francouzský buldoček je velmi čilý a činorodý, jeho potřeba pohybu však není velká. Nepotřebuje každodenní tréninkové dávky jako pracovní plemena psů. Stačí každodenní procházka. Je tedy vhodný do méně aktivních rodin i jako společník starších lidi. Péče o srst není složitá, stačí ji jednou týdně vykartáčovat. Zvláštní pozornost je však třeba věnovat vráskám, které se musí udržovat v čistotě. Vzhledem k velikosti není buldoček náročný na množství potravy. Měl by být ale krmen kvalitním krmivem, aby se dobře vyvinula jeho kostra a svalstvo. Kvůli zdraví kloubů by buldoček neměl (minimálně do půl roku věku) chodit po schodech, ze stejného důvodu je třeba štěně mírnit při zvláště divokých hrách.

 

SPECIFIKA PLEMENE

Francouzský buldoček má sklon k obezitě, je třeba přesně dodržovat předepsané dávkování krmiva. Odchov štěňat není jednoduchý. Feny mívají těžké porody, výjimkou není císařský řez (francouzský buldoček má totiž úzkou pánev a štěňátka velkou hlavu). V letních měsících hrozí přehřátí organizmu. Psa rozhodně nelze nechat samotného v autě stojícím na slunci, nebo v horku přepínat jeho síly. Stejně špatně snáší i velmi nízké teploty. Nejčastějšími zdravotními problémy buldočků jsou onemocnění kůže. Při koupi štěněte je třeba se informovat o zdravotním stavu rodičů.

Esther Verhoef: Francouzský buldoček (zdroj: wikipedia)

Datum aktualizace článku: 2014-01-19